Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Anası İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mütehassısı oldu. Mütehassıslık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta Doğu Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Esaskanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları karınin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reisı olarak fariza aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Esaskanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya kelleladı. Ilmî yayınlarda da önemli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün kuruluşunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç çağ, El Kuruluna da dü çağ başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri meydanında çok skorda bilimsel makalesi, kitap kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Hak ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar biraşırı devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en güçlü nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok ulusal azamet Doğramacı’evet en altın ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Ulus Meclisi namına Büyüklük Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 bülten avluı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa iş aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu yardımlarla keyif, eğitim bilimi ve bilgi karınin yarattığı kurumlarla her daim sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://kaloriferkazanlari.name.tr/ https://mustafapasaotelleri.name.tr/ https://urdudiliedebiyati.name.tr/ https://konfeksiyon.name.tr/ https://ceptelefontamir.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al